CRCW040256R2DKEDP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Image for CRCW040256R2DKEDP is not available
CRCW040256R2DKEDP
DigiKey Part Number
CRCW040256R2DKEDP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW040256R2DKEDP
Description
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56.2 Ohms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
EDA/CAD Models
CRCW040256R2DKEDP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)