CRCW02018K06FNED
DigiKey Part Number
541-CRCW02018K06FNEDTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW02018K06FNEDCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW02018K06FNEDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW02018K06FNED
Description
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
8.06 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW02018K06FNED Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)