CRCW020111R8FNED is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 19.900
Datasheet
Similar
YAGEO
Similar
Panasonic Industry
YAGEO
In Stock: 261
11.8 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
CRCW020111R8FNED
DigiKey Part Number
CRCW020111R8FNED-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW020111R8FNED
Description
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW020111R8FNED Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)