CMF604R7000FLEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
4.7 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF604R7000FLEK
DigiKey Part Number
CMF604R7000FLEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF604R7000FLEK
Description
RES 4.7 OHM 1W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF604R7000FLEK Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)