CMF6010R000FKBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 28
In Stock: 0
In Stock: 43
10 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF6010R000FKBF
DigiKey Part Number
CMF6010R000FKBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF6010R000FKBF
Description
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF6010R000FKBF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)