CMF552M5500FKBF is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
2.55 MOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF552M5500FKBF
DigiKey Part Number
CMF552M5500FKBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF552M5500FKBF
Description
RES 2.55M OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF552M5500FKBF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)