ALSR01R2000JE12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
200 mOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
ALSR01R2000JE12
DigiKey Part Number
ALSR1J-.20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALSR01R2000JE12
Description
RES 0.2 OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALSR01R2000JE12 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)