PR03000203003JAC00
DigiKey Part Number
BC300KW-3JCT-ND - Cut Tape (CT)
56-PR03000203003JAC00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR03000203003JAC00
Description
RES 300K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Fusible, Safety Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Fusible, Safety
Series
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)