BFC238361683 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.068 µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238361683
DigiKey Part Number
BFC238361683-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238361683
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)