PR01000101809JR500
DigiKey Part Number
56-PR01000101809JR500TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-PR01000101809JR500CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR01000101809JR500
Description
RES 18 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Fusible, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PR01000101809JR500 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Fusible, Safety
Series
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)