BFC237351224
DigiKey Part Number
BC1798-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237351224
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC237351224 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
400V