AS355R025
DigiKey Part Number
570-AS355R025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS355R025
Description
ICL 5 OHM 25% 25A 36MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 5 Ohms ±25% 25 A 1.417" (36.00mm)
Tolerance
±25%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
25 A
Series
R @ Current
25 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
1.417" (36.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.748" (19.00mm)
R @ 25°C
5 Ohms