CR-01FL6--1K82
DigiKey Part Number
2577-CR-01FL6--1K82TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR-01FL6--1K82
Description
RES 1.82K OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
1.82 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR-01FL6--1K82 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)