P048F048T12AL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vicor Corporation
In Stock: 122
Datasheet
Pre-Regulator Module DC DC Converter 1 Output 48V 2.5A 36V - 75V Input
P048F048T12AL
DigiKey Part Number
1102-1153-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P048F048T12AL
Description
DC DC CONVERTER 48V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Mfr
Power (Watts)
120 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Pre-Regulator Module
Efficiency
95.6%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)