EKXG251ELL820ML20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 416
Datasheet
Nichicon
In Stock: 218
In Stock: 0
82 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKXG251ELL820ML20S
DigiKey Part Number
565-1446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXG251ELL820ML20S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
550 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.375 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C