LM2596HVS-12 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM2596HVS-12 |
Description | IC REG BUCK 12V 3A TO263-5L |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM2596HVS-12 Models |
Category | Voltage - Input (Max) 57V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Series | Current - Output |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Switching 150kHz |
Part Status Active | Synchronous Rectifier No |
Function Step-Down | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |