LM2592HVS-12
DigiKey Part Number
4518-LM2592HVS-12TR-ND - Tape & Reel (TR)
4518-LM2592HVS-12CT-ND - Cut Tape (CT)
4518-LM2592HVS-12DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2592HVS-12
Description
IC REG BUCK 12V 2A DDPAK
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 2A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Category
Voltage - Input (Max)
57V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
150kHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)