LD1117-1.5
DigiKey Part Number
4518-LD1117-1.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
4518-LD1117-1.5CT-ND - Cut Tape (CT)
4518-LD1117-1.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD1117-1.5
Description
IC REG LINEAR 1.5V SOT-223-3L
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output SOT-223-3L
Category
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Series
PSRR
75dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
SOT-223-3L
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V