MPM12-1K5P
DigiKey Part Number
633-MPM12-1K5P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM12-1K5P
Description
DC DC CONVERTER 250-1500V 15W
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Isolated Module DC DC Converter 1 Output 250 ~ 1500V 1mA 2V - 12V Input
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
High Voltage - Isolated Module
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.50" L x 1.50" W x 0.79" H (38.1mm x 38.1mm x 20.1mm)
Voltage - Input (Min)
2V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Input (Max)
12V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1mA