PSDIN-48-120W
DigiKey Part Number
2303-PSDIN-48-120W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSDIN-48-120W
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 2.5A
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Manufacturer
Tycon Systems Inc.
Power (Watts)
120W
Packaging
Box
Voltage - Isolation
1.5 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Input Type
AC
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Output 1
48V