PSAD36BSF-13-B2
DigiKey Part Number
3989-PSAD36BSF-13-B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAD36BSF-13-B2
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15V 36 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.86" L x 1.79" W x 1.20" H (98.1mm x 45.4mm x 30.5mm)
Voltage - Output
15V
Approval Agency
CB, CE, cULus, FCC
Current - Output (Max)
2.4A
Standard Number
60601-1; 60950-1
Power (Watts)
36 W