PMP122-12
DigiKey Part Number
3989-PMP122-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMP122-12
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 96W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 96 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
96 W
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
No Load Power Consumption
150mW
Series
Applications
Medical
Packaging
Bag
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
48" (1.22m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.90" L x 3.55" W x 1.11" H (175.2mm x 90.2mm x 28.2mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, PSE, UKCA
Current - Output (Max)
8A