P160KN-0QD15B10K
P160KN-0QD15B10K
P160KN-0QD15B10K
DigiKey Part Number
987-1308-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P160KN-0QD15B10K
Description
POT 10K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.2W, 1/5W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)