VPS36-2200
DigiKey Part Number
237-1285-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPS36-2200
Description
PWR XFMR LAMINATED 80VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 80VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 18V, Series 36V Secondary Parallel 4.4A, Series 2.2A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPS36-2200 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
80VA
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect
Type
Laminated Core
Size / Dimension
63.50mm L x 58.67mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
76.20mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 18V, Series 36V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 4.4A, Series 2.2A