VPS20-8800
DigiKey Part Number
237-1268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPS20-8800
Description
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 175VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 10V, Series 20V Secondary Parallel 17.6A, Series 8.8A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPS20-8800 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
175VA
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Termination Style
Solder, Quick Connect
Type
Laminated Core
Size / Dimension
79.50mm L x 71.37mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
95.25mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 10V, Series 20V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 17.6A, Series 8.8A