TLD1040-12
DigiKey Part Number
237-1318-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLD1040-12
Description
LED DRIVER CV AC/DC 12V 3.33A
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.33A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLD1040-12 Models
Category
Current - Output (Max)
3.33A
Manufacturer
Triad Magnetics
Power (Watts)
40 W
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP66, NEMA 4
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
84%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cUL, UL
Voltage - Input (Min)
100VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
304VAC
Weight
0.265 lb (120.2 g)
Voltage - Output
12V