FS28-420-C2
DigiKey Part Number
237-1481-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS28-420-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 12VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 14V, Series 28V Secondary Parallel 840mA, Series 420mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS28-420-C2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
12VA
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
47.63mm L x 39.67mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
36.50mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 14V, Series 28V
Voltage - Isolation
4200Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 840mA, Series 420mA