FS16-1250-C2
DigiKey Part Number
237-1475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS16-1250-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 20VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 8V, Series 16V Secondary Parallel 2.5A, Series 1.25A Through Hole
EDA/CAD Models
FS16-1250-C2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
20VA
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
57.15mm L x 47.63mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
36.50mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 8V, Series 16V
Voltage - Isolation
4200Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 2.5A, Series 1.25A