FP30-200-B
DigiKey Part Number
FP30-200-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP30-200-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 6VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 15V, Series 30V Secondary Parallel 400mA, Series 200mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FP30-200-B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
6VA
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
47.63mm L x 39.67mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
22.22mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 15V, Series 30V
Voltage - Isolation
2000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 400mA, Series 200mA