F48-050-C2
DigiKey Part Number
237-1487-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F48-050-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 2.5VA Power Transformer 115V Primary Parallel 24V, Series 48V Secondary Parallel 100mA, Series 50mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F48-050-C2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
2.5VA
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
34.93mm L x 28.58mm W
Voltage - Primary
115V
Height - Seated (Max)
30.15mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
Voltage - Isolation
2500Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 100mA, Series 50mA