L6R12M-120 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 1.173
Datasheet
DComponents
In Stock: 113
Datasheet
DComponents
In Stock: 4
TT Electronics/Power Partners Inc.
In Stock: 138
In Stock: 137
Bel Power Solutions
In Stock: 144
Bel Power Solutions
In Stock: 58
In Stock: 319
Image for L6R12M-120 is not available
L6R12M-120
DigiKey Part Number
2103-L6R12M-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R12M-120
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER, MEDICA
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
12 W
Manufacturer
No Load Power Consumption
150mW
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Applications
Medical
Part Status
Active
Efficiency
Level VI
Region Utilized
North America
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Wall Mount (Class II)
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Input Type
Fixed Blade
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Output
12V
Size / Dimension
3.16" L x 1.81" W x 1.59" H (80.3mm x 46.0mm x 40.4mm)
Current - Output (Max)
1A