ICM12-120V1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 376
Datasheet
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 464
Datasheet
TT Electronics/Power Partners Inc.
In Stock: 0
In Stock: 639
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Bel Power Solutions
Image for ICM12-120V1 is not available
ICM12-120V1
DigiKey Part Number
2103-ICM12-120V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICM12-120V1
Description
INT'L 12W POWER SUPPLY,WALL MOUN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.32" L x 1.61" W x 1.28" H (58.9mm x 40.9mm x 32.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cUL, FCC, UL, VDE
Current - Output (Max)
1A
Standard Number
Power (Watts)
12 W