TPP 450-115B-M
DigiKey Part Number
1951-TPP450-115B-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPP 450-115B-M
Description
AC/DC CONVERTER 15V 450W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPP 450-115B-M Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Remote On/Off, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.83" L x 3.15" W x 1.60" H (148.1mm x 80.0mm x 40.6mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
30 A