TIM 3.5-2423SM
DigiKey Part Number
1951-1974-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TIM 3.5-2423SM
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 3.5W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 117mA, 117mA 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
TIM 3.5-2423SM Models
Category
Current - Output (Max)
117mA, 117mA
Mfr
Power (Watts)
3.5 W
Series
Voltage - Isolation
5 kV
Packaging
Tube
Applications
Medical
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
16-SMD Module, 7 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.96" L x 0.57" W x 0.41" H (24.3mm x 14.4mm x 10.5mm)