THN 20-4823WIR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 8
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 667mA, 667mA 18V - 75V Input
Ruggedized 20 watt DC/DC Converters with Railway EN 50155 Certification
THN 20-4823WIR
DigiKey Part Number
1951-THN20-4823WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THN 20-4823WIR
Description
20 WATT DC/DC CONVERTER, RAILWAY
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
THN 20-4823WIR Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
50155; 62368-1
Current - Output (Max)
667mA, 667mA