THN 20-4811WIR
DigiKey Part Number
1951-THN20-4811WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THN 20-4811WIR
Description
20 WATT DC/DC CONVERTER, RAILWAY
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5.1V 4A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
THN 20-4811WIR Models
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 1
Standard Number
50155; 62368-1
Current - Output (Max)
4A
Base Product Number
Power (Watts)
20 W