THM 60-4822WI
DigiKey Part Number
1951-THM60-4822WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THM 60-4822WI
Description
60W MEDICAL DC/DC CONVERTER ISOL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 2.5A, 2.5A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THM 60-4822WI Models
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 2
-12V
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
2.5A, 2.5A