THD 10-2415WIN
DigiKey Part Number
1951-2245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THD 10-2415WIN
Description
DC DC CONVERTER 24V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 416mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
THD 10-2415WIN Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
416mA