TEP 150-7215UIR
DigiKey Part Number
1951-TEP150-7215UIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEP 150-7215UIR
Description
150W HALF-BRICK DC/DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 6.3A 14V - 160V Input
EDA/CAD Models
TEP 150-7215UIR Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Min)
14V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.51" H (61.0mm x 57.9mm x 13.0mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
6.3A
Standard Number
Power (Watts)
151 W