TEP 100-2411-CM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed DC DC Converter 1 Output 5V 20A 36V Input
TEP 100 Series
TRACO Power TMDC  DC/DC Converters | Digi-Key Daily
TEP 100-2411-CM
DigiKey Part Number
TEP100-2411-CM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEP 100-2411-CM
Description
DC/DC CONVERTER 5V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TEP 100-2411-CM Models
Category
Current - Output (Max)
20A
Manufacturer
Traco Power
Power (Watts)
100W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
93%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
3.35" L x 2.40" W x 1.10" H (85.1mm x 61.0mm x 27.9mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cURus
Voltage - Output 1
5V