TEN 60-4812WIN
DigiKey Part Number
1951-3037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEN 60-4812WIN
Description
DC DC CONVERTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 5A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
TEN 60-4812WIN Models
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
92%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
5A