TCR3UG28A,LF
DigiKey Part Number
TCR3UG28ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCR3UG28ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
TCR3UG28ALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR3UG28A,LF
Description
IC REG LIN 2.8V 300MA 4-WCSP-F
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-WCSP-F (0.65x0.65)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCR3UG28A,LF Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
680 nA
Series
PSRR
70dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Inrush Current, Over Current, Thermal Shutdown
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-WCSP-F (0.65x0.65)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.327V @ 300mA