TCR2EE33,LM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 36.828
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA ESV
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TCR2EE33,LM
DigiKey Part Number
TCR2EE33LMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR2EE33,LM
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA ESV
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TCR2EE33,LM Models
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Series
PSRR
73dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
SOT-553
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
ESV
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 150mA