TCR2DG28,LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 14.786
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-WCSP (0.79x0.79)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TCR2DG28,LF
DigiKey Part Number
TCR2DG28LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCR2DG28LFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR2DG28,LF
Description
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 4-WCSP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TCR2DG28,LF Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.12V @ 100mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Protection Features
Inrush Current, Over Current, Thermal Shutdown
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
4-UFBGA, WLCSP
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
4-WCSP (0.79x0.79)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V