XP162A12A6PR-G
DigiKey Part Number
893-1236-2-ND - Tape & Reel (TR)
893-1236-1-ND - Cut Tape (CT)
893-1236-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP162A12A6PR-G
Description
MOSFET P-CH 20V 2.5A SOT89
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 2.5A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount SOT-89
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
170mOhm @ 1.5A, 4.5V
Mfr
Vgs (Max)
±12V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
310 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Supplier Device Package
SOT-89
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V