XC9236A18CMR-G
DigiKey Part Number
893-1117-2-ND - Tape & Reel (TR)
893-1117-1-ND - Cut Tape (CT)
893-1117-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9236A18CMR-G
Description
IC REG BUCK 1.8V 600MA SOT25-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XC9236A18CMR-G Models
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Frequency - Switching
1.2MHz
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
SOT-25-5
Voltage - Input (Min)
2V