XC6203P332FR-G
DigiKey Part Number
893-XC6203P332FR-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
893-XC6203P332FR-GCT-ND - Cut Tape (CT)
893-XC6203P332FR-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC6203P332FR-G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XC6203P332FR-G Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.42V @ 200mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Quiescent (Iq)
16 µA
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
8V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V