LED40W-089-C0450
DigiKey Part Number
1121-1073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED40W-089-C0450
Description
LED DRIVER CC AC/DC 30-89V 450MA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
450mA 30 ~ 89V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
450mA
Manufacturer
Thomas Research Products
Power (Watts)
40 W
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP66, NEMA 4
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
87%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
0.015 lb (6.8 g)
Voltage - Output
30 ~ 89V