LED40W-054-C0700
DigiKey Part Number
1121-1071-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED40W-054-C0700
Description
LED DRIVER CC AC/DC 18-54V 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 28 ~ 54V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
LED40W-054-C0700 Models
Category
Current - Output (Max)
700mA
Power (Watts)
40 W
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Ratings
IP66, NEMA 4
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Efficiency
86%
AC DC Converter
Size / Dimension
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
0.015 lb (6.8 g)
Voltage - Output
28 ~ 54V