LED30W-42-C0700
DigiKey Part Number
1121-1057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED30W-42-C0700
Description
LED DRIVER CC AC/DC 21-42V 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 21 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
LED30W-42-C0700 Models
Category
Current - Output (Max)
700mA
Power (Watts)
30 W
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Ratings
IP66
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Efficiency
87%
AC DC Converter
Size / Dimension
4.92" L x 1.69" W x 0.98" H (125.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Base Product Number
Voltage - Output
21 ~ 42V